Začátkem letošního roku byla zahájená debata a spuštěná anketa o novém dobrovolném označení tuzemských vín odpovídajícím populárnímu označení rakouských a dnes i maďarských a slovenských vín. Totiž Districtus Cechiae Controllatus, DCC, po vzoru Districtus Austriae Controllatus, DAC, Districtus Hungaricus Controllatus, DHC, a Districtus Slovakia Controllatus, D.S.C.
Příkladem takového označení by bylo víno s etiketou Mikulovská DCC Goldhamer 2019 Ryzlink vlašský Pozdní sběr, které ve srovnání s označením Wachau DAC Dürnstein 2019 Riesling, Alsace AOC Vallée Noble 2019 Gewurztraminer Vendanges tardives nebo Debrői Hárslevelű DHC Aldebrő 2018 Superior nejenže skvěle obstojí, ale zejména zákazníkům podá zcela identickou informaci, jako nám blízká zahraniční vína.
Zatím ne
Reakce na podnět ministru zemědělství jednoduše doplnit v osmém odstavci § 7 vinařské prováděcí vyhlášky možnost "uvést na etiketě označení Districtus Cechiae Controllatus nebo DCC, pokud jde o víno s chráněným označením původu vyrobené v České republice z hroznů sklizených v České republice“ byla komplikovaná.
Namísto osloveného ministra odmítl návrh jeho náměstek pro řízení sekce potravinářství Jindřich Fialka. A sice proto, že údajný „románský apelační systém už existuje v podobě vín originální certifikace,“ jehož podoba je v současné době předmětem odborné diskuse za účasti zástupců odborné vinařské veřejnosti, Ministerstva zemědělství, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
DCC nevadí
Reakce ÚKZÚZ na stejný podnět byla prostá: „označování vín a údaje na etiketě jsou primárně v kompetenci SZPI, která řeší i případné souvislosti.“
Ani SZPI tento návrh nezamotal hlavu. Podle tiskového mluvčího Pavla Kopřivy „SZPI nespatřuje žádný problém na případném zavedení možnosti značení vín i po vzoru rakouského DAC. Jedná se však o záležitost, ke které by měl vzejít případný impuls od spotřebitelů a výrobců vína.“
Jediným zástupcem odborné vinařské veřejnosti s prošlapanou cestou na ministerstvo zemědělství je Svaz vinařů České republiky. Jehož členem je pouhá stovka výrobců vína z 1 916 registrovaných v ÚKZÚZ. Pokud Jindřich Fialka tvrdí, že „o označení Districtus Cechiae Controllatus vinařská veřejnost neprojevila zájem,“ hovoří o názoru pouhých sedmi procent vinařské veřejnosti. O názoru spotřebitelů, který zmiňuje SZPI, ministerstvo zatím neví nic. A před srovnáním s blízkými proslulými vinařskými zeměmi zavírá oči.
Zcela zásadní je, že možnost uvádět na etiketě označení Districtus Cechiae Controllatus nebo DCC má být, na rozdíl od současné povinně uváděné značky Svazu vinařů Vína z Moravy vína z Čech, dobrovolná. O jeho užívání a oblibě si spotřebitelé a výrobci vína jednoduše rozhodnou sami.
Můžeme ostrouhat
Dovětek na závěr. Označení Districtus Cechiae Controllatus není románský apelační systém stejně jako jím není označení VOC. Že existují dva apelační systémy, germánský a románský, je mýtus nebo rovnou omyl. A mizerná už téměř dvacetiletá zákonná VOC pravidla lišící se značně od pravidel DAC jsou zásadní příčinou jejich pouhého 0,7 procentního podílu na tuzemské produkci, zatímco podíl vín DAC na celkové rakouské produkci dosáhl 14 procent.
Možná budou ministr zemědělství nebo jeho náměstek tak dlouho věřit mýtům a zástupcům vinařské menšiny s její vlastní lokální značkou, až jim příležitost se zkratkou DCC s mezinárodně srozumitelným označením Districtus Croatiae Controllatus vyfouknou chorvatští vinaři. Do té doby je alespoň možné o této volbě hlasovat.